piatok 21. októbra 2022

Damián, Roderik Haydon, Naše vojsko (Naša rodina), pôvodná slovneská tvorba, 2022

Príbeh o Damiánovi začína skutočne prapodivne. Dostávame sa do Vatikánu, spoznávame strážcov Švajčiarskej gardy, dozvedáme sa čo to o Vatikáne, jeho fungovaní, o strážcoch tejto gardy o zákulisných intrigách a napokon sa dynamickým zvratom v deji dostávame na Slovensko k hlavnému hrdinovi románu Damiánovi.

Damián je veľmi sympatický a  empatický mladý muž, ktorý už od detstva zažíva náročné situácie a hoci sa živí ako psychoterapeut, sám máva čudné stavy, ktoré ho desia a trápia od útleho detstva.

V príbehu sa stretávame s mnohými postavami, napríklad aj s vyháňačom diabla – kňazom, ktorý sa špecializuje na vyháňanie démonov z ľudí, s Damiánovou láskou, priateľkou Simonou, jej všetečnou kolegyňou, ale aj so Simoninou neterou Miou, nezostaneme však iba na Slovensku, pocestujeme si aj do Ria De Janeira, či na Nový Zéland. S Damiánom sa ocitáme v rôznorodých situáciách, ktoré na pohľad spolu vôbec nesúvisia, záver nás však presvedčí, že všetko je celkom inak...

Štýl autora je veľmi svieži, priamy, miestami pripomína reportáž, pretože sa v knihe celkom dosť dozvieme aj o danej krajine, zvykoch, reáliách, keď však príde na rad akcia, či dejový zvrat, dynamika naberie spád a rýchlosť.

Tento naozaj originálny príbeh hodnotím veľmi kľadne, nič podobne som ešte nečítala. Jediné, čo ma trochu miatlo, je používanie prítomneho času aj keď išlo o spomienky, či retrospektívu v príbehu, je to však iba detail a časom som si to už tak nevšímala a nemalo to nejaký vplyv na pochopenie príbehu.

Veľmi sa teším na ďalší diel, pretože aj keď sa na konci dozvedáme pointu toho všetkého, čím sme si v knihe prešli a spočiatku sme tam prepojenia nevideli, poskytne nám aj dvierka do ďalších záhad a hlbšieho pochopenia príbehu, ktorý nám autor ponúka v ďalšom pokračovaní s názvom Bastian (ešte nevyšlo).

HODNOTENIE: 4,5/5 s ohľadom na žáner

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem priamo autorovi Roderikovi Haydonovi.


0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon