nedeľa 23. júla 2017

Nezmazateľný dojem (A Lasting Impression) ,Tamera Alexander, i527net, 2017, preklad Mgr. Lucia MosorjakováRomán Nezmazateľný dojem od mojej obľúbenej autorky Tamery Alexander na mňa skutočne urobil „nezmazateľný“ dojem  a už teraz viem, že po tejto knihe minimálne ešte raz siahnem. Určite si ju nechám na čestnom mieste v mojej knižnici, tak ako i ostatné romány od tejto talentovanej autorky.

Čo má na tomto románe tak nadchlo? Úplne všetko. Cez štýl autorky, spracovanie príbehu až po postavy. 

Príbeh: Ide o prvý diel z prostredia sídla Belmont a práve prostredníctvom tohto nashvillského sídla spája Tamera Alexander fikciu s históriou.
 Majiteľka sídla Adelicia Acklenová je na prvý pohľad nadradená a chladná dáma, ktorá počas vojny dokázala ubrániť svoj majetok, čo jej neskôr ostatní ľudia, ktorí prišli o majetky, samozrejme závideli. Bola to silná žena, ktorá milovala umenie a bola jeho náruživou zberateľkou.   

Claire Laurentová je naopak mladá žena, ktorá už od detstva trpí nadvládu otca, ktorý ju núti falšovať obrazy slávnych maliarov. Keďže po matke, ktorá bola v tej istej pozícii, kým neochorela, zdedila talent na maľovanie, rodinné „podnikanie“ je teraz na jej pleciach. 

Od začiatku sme oboznámení s Claireiným nesúhlasom s tým, čo jej otec robí a do čoho ju núti. Spočiatku to robila len preto, aby mali viac peňazí na matkinu liečbu, ale otec aj tak nedovolil, aby jej ju zaplatili až napokon zomrela. Claire varovala slovami ,,Daj si pozor na to, koho miluješ...“

Jej prosby Boh vyslyšal a súhrou okolností sa dostáva spod otcovej nadvlády, no musí sa postaviť na vlastné nohy. Šťastie jej praje a získa miesto asistentky u vyššie spomínanej pani Adelicii Acklenovej. Práve tu sa jej podarí postupne, krôčik po krôčiku, nájsť svoje ja, objaviť vieru v Boha a nájde i niekoho, kto rozbúcha jej srdce ... mladého právnika Suttona Monroea. Ten sa stará o právne i finančné záležitosti pani Acklenovej. Spočiatku Claire neverí, no časom si k sebe nájdu cestu, avšak Claire sa obáva, ako zareaguje, keď sa dozvie o jej minulosti falšovateľky obrazov.
Jedáleň v Belmonte
Pracovňa v Belmonte

 Štýl: Tamera Alexander píše ľahko, ale zároveň nás detailne oboznamuje s históriou a v tomto prípade i so vzácnymi umeleckými dielami, ktorých sa v diele spomína naozaj veľa i s adekvátnym, a vôbec nie rušivým, opisom.  Dej plynie harmonicky, nenarúša ničím agresívnym a prehnane dramatickým, čo veľmi oceňujem.  Romantika je pozvoľná, hlavné postavy sa najprv spriatelia na ľudskej úrovni a až potom nastupuje ozajstná láska ... je to naozaj krásne a reálne podané,

Socha dvoch detičiek má v románe svoj význam....

Pretože ona si zaslúži muža, ktorý sa rozochveje zakaždým, keď  vstúpi do miestnosti, muža, ktorému sa rozbúcha srdce vždy, keď vyzývavo zdvihne obočie. Muža, ktorý ju bude chcieť ochraňovať, ktorý sa bude biť, len aby vyplnil každé  jej želanie. Muža, ktorý sa a nebude vedieť dočkať okamihu, kedy sa jej bude môcť znova dotknúť, aj keby to mal o byť len letmo, kráčajúc jeden vedľa druhého. Muža, ktorý nebude môcť v noci zaspať a bude vymýšľať spôsoby, ako by jej nadbiehal a získal si jej srdce, ktorý bude snívať o tom, ako ju berie do náručia a bozkáva, kým celkom nestratí dych. Zaslúži si muža, ktorý k nej bude cítiť to, čo on cíti ku Claire.


Umenie z Belmontu
V každej knihe od Tamery sa mi páči, ako postupne nachádzajú k sebe hlavní hrdinovia cestu. Nie je to ten typický výbuch vášne, aj keď samozrejme, vášeň medzi hrdinami priam vrie, 

Socha v Belmontskom sídle

Bola opojná. Tá jej sviežosť tesne po tom čo sa prebudila, jamky v lícach, keď sa smiala, to ako k nemu priskočila, aby mu pomohla s praženicou. Dokonca si ani nevšimla, keď sa o seba obtreli telami. Prudko vydýchol. On si to ale všimol. Všímal si detaily, aké by si muž, ktorý ma vzťah s inou, všímať nemal.
***
Impulzívne si ju k sebe opäť pritiahol, hladiac jej driek, potom oblúk jej chrbtice. Hlavu mala zasunutú pod jeho bradu, ramená ovinuté okolo jeho pásu a on obdivoval, ako presne do seba zapadajú. Ak by si mal vybrať, či ju bozkávať alebo držať, jednoznačne by si vybral bozkávanie. Ale ani držanie nebolo na zahodenie.

Nemusíte sa obávať prehnane erotických a priam nereálnych scén, na aké ste možno zvyknuté z historických romancí (a lá Lisa Kleypas či Gaelen Foley – aj tieto autorky mám rada, ale niekedy sú tie ich zblíženia fakt veľmi hŕŕŕŕ) – tu je to iné, je to tak nežne provokatívne, hravé, živé a reálne. 

Vtiahol ju do náručia a objal tými mocnými rukami, ktoré jej dodávali pocit bezpečia a ochrany. Slzy prichádzali vo vlnách, až sa otriasala na jeho hrudi. Vzlykala tak intenzívne, že nedokázala popadnúť dych. Najprv ju vystrašilo, ako hlboko ju to zasiahlo. A potom si uvedomila, že tie slzy neprišli len kvôli Suttonovi a pre to, čo sa v ten deň udialo. Mala pocit, akoby všetky slzy, ktoré celé tie mesiace, ba roky potláčala a nahromaďovala, sa vzbúrili proti jej sebadisciplíne.

Ilustračné foto džentlmena z 19.storočia (Sutton Monroe? :))
Postavy: Hlavný mužský hrdina Sutton Monroe síce nie je nijaký tajný vládny agent (ako to býva v historických romanciach vyššie spomínaných autoriek) a nezabije nepriateľa ľavou zadnou, (a našťastie ani nemusí), no od začiatku som ho vnímala ako správneho muža so srdcom na správnom mieste a navyše aj veľkého fešáka – Claire ho na prvý pohľad videla takto: Mohla by ho opísať slovom pekný, ale to by bolo ako nazvať  Michelangelovho Dávida „priemerným“. Skutočnosť, že pohľad na toho muž v nej vzbudil asociáciu s nahou sochou Dávida, jej do tváre vniesla rumenec.

Claire je spočiatku stratená a hľadá sa, okrem postupného zbližovania so Suttonom sa zbližuje i s Bohom: A hoci boli chvíle, keď ju viera skôr otravovala, než prinášala útechu, teraz sa jej držala zubami-nechtami. A modlila sa, aby Boh vypočul jej srdce. Pretože teraz potrebuje pomoc viac než kedykoľvek predtým.
***

Slová, ktoré jej prichádzali na um, sa jej zdali neúprimné. Nie, viac, než len to. Pripadali jej násilnícke. Akoby chcela s Bohom vyjednávať, presvedčiť ho, že mu stojí za jeho čas a pozornosť, hoci v skutočnosti hlboko vnútri cítila, že opak je pravdou. Pretože vedela, čím je. Falzifikátom. Podvrhom. Nebola dosť dobrá. A nešlo už o jej maľby. Išlo o ňu.
***
Počas svojich ranných čítaní Biblie narazila na pasáž o žene, ktorá bola smädná a prišla si vytiahnuť vodu zo studne. Práve tam odpočíval  Ježiš a povedal žene, že on jej môže dať živú vodu. Claire preglgla uvažujúc, či voda ktorú Ježiš ponúkol žene, je tá istá voda, ktorá napĺňa anjelovu misku. Ak áno, ako sa k nej môže dostať.
***
Autorka Tamera Alexander
 Maľovala by si, aj keby si vedela, že maľuješ iba pre mňa? Claire otvorila oči. Bola si istá, že začula tichý hlas. – pasáž, v ktorej Claire pochopila, aký je pre ňu Boh dôležitý. Vychádza zo skutočnej autorkinej skúsenosti ...HODNOTENIE:  5/5 bez ohľadu na žáner
Romány Tamery Alexander sú pre mňa výnimočné, sú pokladom v mojej knižnici a vždy si ich rada znovu prečítam. Nesúv sebe všetko čo mám rada, históriu, nádej, lásku – tú romantickú ale aj takú ľudskú a hlavne lásku a vieru k Bohu. Nádherný román. <3

Zaujal vás historický román Nezmazateľný dojem
Ďaľšie historické romány nájdete na stránke i527.net. 
Román Nezmazateľný dojem si môžete zakúpiť tu (stránka vydavateľstva i527.net
alebo na stránke kníhkupectva Martinus alebo Kumran.sk

ZA POSKYTNUTIE RECENZNÉHU VÝTLAČKU VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM
VYDAVATEĽSTVU:


0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon