nedeľa 26. septembra 2021

RIVER WILD, SAMATHA TOWLE, RIVER WILD, BARONET, 2019, český preklad: Hana Pokorná

 

K tomuto príbehu som sa dostala vďaka knižnej štafete na Instagrame a som teda veľmi rada, že sa tak stalo. Ide o skutočne krásny a hlboký príbeh, plný nielen bolestivej minulosti oboch hlavných postáv, ale aj vtipných dialógov, ktorý uprostred ťažkých životných osudov Rivera a Carrie pôsobí ako lúče príjemného a niekedy až spaľujúceho slnka v horúcom Texase, kde sa odohráva väčšia časť príbehu.Spočiatku som mala obavy, či téma sexuálneho zneužívania detí a násilie v domácnosti nebude pre mňa príliš silné kafé, ale našťastie autorka to poňala veľmi decentne, vôbec nie explicitne a nezachádzala do krajností, aby ukázala utrpenie mladého Rivera, skôr to letmo naznačila do takej miery, aby nám boli jasné súvislostí a emócie, ktorým by sme inak v príbehu ďalej nerozumeli.

Obaja hlavní hrdinovia si prešli peklom a spoločne doslova nachádzajú raj na zemi – v spoločnosti toho druhého. Samozrejme. Nejde to hneď a práve to spoznávanie, oťukávanie a otváranie sa jeden druhému je podané tak reálne, nenútene a vtipne, že ani napriek ťažkej téme, ktorá sprevádza celý príbeh je celý tento román oveľa menej smutný a tragický než by ste čakali.

Erotika tu vôbec nie je prehnaná, práve naopak a nepôsobilo to na mňa ani vulgárne ani presladene. Román River Wild je skutočne vydarený romantický príbeh s jemnou erotikou a silnou témou, ktorá vôbec nenarúša ostatné aspekty príbehu. Zhltla som ho za dva dni, pretože autorka píše dynamicky a k veci, nepoužíva zbytočné opisy a vaty, a tak sa čitateľky pri čítaní určite nebudú ani na sekundu nudiť.


Jediné, čo sa mi zdalo trošku zvláštne bola Carriena odvaha a prostorekosť. Na to, čo si v živote zažila mala odvahu a bola také slniečko. Ale na druhej strane, nie nadarmo sa hovorí, že niekedy ľudia skrývajú za úsmevom tú najväčšiu bolesť. Preto sa nazdávam, že napokon to predsa nie je úplne nereálne a existujú ľudia, ktorí dokážu svoju bolesť premeniť na  vďačnosť,  pokoru i strhujúcu radosť zo života ako to bolo u Carrie.

Za poskytnutie knihy v rámci knižnej štafety ďakujem Martinke z boogstagramu @kniha_je_radost 💟

MOJE HODNOTENIE: 💖💖💖💖💖

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon