utorok 6. októbra 2020

Darca hviezd, Jojo Moyesová (The Giver of Stars), IKAR 2020, preklad: Zdenka Buntová

 

 Niektoré veci sú dar, aj keď si ich nemôžeme nechať.

Román Darca hviezd od celosvetovo známej autorky Jojo Moyesovej na seba púta pozornosť nielen skutočne pozoruhodným príbehom z čias po Veľkej hospodárskej kríze a prostredia apalačských vrchov v americkom Kentucky, ale aj obvineniami, že tento príbeh je až priveľmi inšpirovaný románom The Book Woman of  Troublesome Creek, ktorý napísala Kim Richardsonová skôr ako Moyesová. 

Ústrednou linkou príbehu je aj tu práca mladých knihovníčok, ktoré šíria kultúru prostredníctvom kníh a časopisov v nehostinných kentuckých horách. Keďže Richardsonovej knihu som nečítala, ťažko by som sa k tomu vyjadrovala, anotácia v tomto prípade hovorí o mladej devätnásťročnej dievčina Cussy Mary Carterovej, ktorá sa  narodila s genetickou vadou a kvôli tomu má jej pokožka odtieň modrej farby.

Amy Lowellová: Darca hviezd

Otvor si dušu, privítaj ma v nej,

nech ma jej tichý pokoj obmýva

čírou a vlniacou sa rozvahou,

nech uvoľní sa ťarcha,

tvoj mier zbaví ma únavy

ako najvzácnejšie lôžko.

(str. 142)V príbehu Darca hviezd vystupujú samozrejmé iné postavy. V úvode sa stretávame s Angličankou Alicou, ktorá mala smolu na skutočne macošskú rodinu a aj z tohto dôvodu sa bezhlavo vydáva za Američana Benetta Van Cleva a tak sa dostane do Kentucky a tu spoznáva okrem skvelých priateliek, knihovníčok aj seba samu.

Príbeh je drsný, citlivý, napínavý, srdečný a krásny. Ak sa aj niečím autorka Jojo Moyesová inšpirovala pri čítaní románu svojej kolegyni Richardsonovej, nemožno jej uprieť, že píše s citom a noblesou. Aj ťaživé situácie podáva s takou autenticitou a ľahkosťou, že máte pocit, akoby sa ten príbeh odohrával pred vašimi očami. Z príbehu i hlavných postáv som cítila neskutočnú lásku k prírode, k životu a pokoru. 

Zakryla si tvár a rozplakala sa. ,,Och, Fred, prečo to robíš? Prečo ma nútiš povedať to?"
,,Len sa snažím pochopiť, o čo ide, Alica."
,,Či sme už robili to, čomu sa hovorí manželská láska."
Pomaly postavil pohár na stôl. Nastalo dlhé, rozpačité ticho. ,,Ty to... nevieš?" (str. 339)

Podstatnú úlohu v príbehu zohráva i román Louis May Alcottovej Malé ženy a presne s týmto románom má Darca hviezd niečo spoločné. Je tam spolupatričnosť - rovnaká akú som cítila aj pri čítaní i o sestrách Marchových. Tu sú tou spriaznenou komunitou knihovníčky: Angličanka Alica, divoká Margaret, roztopašná Beth, hendikepovaná, ale nezlomná Izzy, či černošská knihovníčka Sofia

Aj mužské postavy sa tu nedali zahanbiť a sú medzi nimi zastupcovia zlých nadutých chlapov i dobrákov od kosti. Sú síce viac v pozadí príbehu, ale autorka ich vystihla dokolane pre potreby tohto príbehu.

Vrelo vám odporúčam si prečítať tento román. Nájdete v ňom všetko, čo si takýto historický príbeh vyžaduje. Autenticiu, lyrický opis prírody, silné charizmatické postavy, intrigy a spravodlivosť v závere.

    


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvuAk vás titul Darca hviedz zaujal, kúpiť si ho môžete 

TU

 

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon