piatok 19. júla 2019

Nešťastná nevesta, Janna MacGregor (The Bad Luck Bride), IKAR, 2019, preklad: Miriam Ghaniová              Alexandera Hallwortha, markíza z Pembrooku, poháňa pomsta. Za smrť, samovraždu milovanej sestry Alice, viní svojho bývalého priateľa lorda Paula, a tak, keď sa dozvie, že tento notorický stávkar a záletník si brúsi zuby na lady Claire Cavenshamovú, rozhodne sa využiť jeho dlhy z hazardu a prinúti ho, aby sa s danou dámou rozišiel. On sám chce docieliť, aby si vzala jeho a vyfúknuť  mu tak dobrú partiu priamo spred nosa a pravdaže, zachrániť túto slečnu z jeho pazúrov.
            

 „Pripravím ho o všetko. Je mi jedno, akú cenu za to zaplatím. Všetko, čo mu je drahé, bude moje.“ (str. 11)

Lenže o lady Claire kolujú chýry o tom, že je prekliata a každý jej snúbenec buď umrie, alebo sa ťažko zraní (taký bol osud jej predchádzajúcich štyroch snúbencov), a preto keď si prečíta lístoček, kde jej Paul oznamuje zrušenie ich zásnub, nie je to pre ňu nič príjemné a jednoduché. O to horšie, že sa to dozvie uprostred zvedavých očí spoločnosti na večierku. Našťastie, (alebo nanešťastie?) sa ju z tejto nepríjemnej situácie snaží vymotať práve Alexander a chtiac-nechtiac sa dostanú do kompromitujúcej situácie, a Claire čelí novej dileme. Vydať sa alebo nevydať sa za urasteného príťažlivého a bohatého markíza z Pembrooku? Alebo ostať radšej navždy na ocot? Naozaj veľmi ťažké rozhodovanie. 😊

  
Pembrooke podišiel o krok bližšie. Musela sa poriadne ovládať, aby z jeho blízkosti nezastonala. Aj v slabučkom svetle mu oči blčali ako dva plamene. Vlasy mal také čierne, že ani nevidela, kde sa končia a kde sa už začína nočná temnota. (str. 21)

              Príbeh má už od úplného začiatku spád a dynamiku, do hlavného bodu konfliktu záujmov, Claireinho – vydať sa za hocikoho a mať rodinu, alebo vydať sa za niekoho, kto ti verí a váži si ťa a Alexandrova zmysel pre česť vzhľadom na kompromitujúcu situáciu a túžba pomstiť sa Paulovi – sa dostávame pomerne veľmi rýchlo. Alexander je napriek pomstychtivosti naozaj čestný muž a jeho pohnútky nesúvisia iba s pomstou. Claire sa mu páči, dokonca v ňom od prvej chvíle vyvoláva ochranársky inštinkt a túžbu. Claire je na rozdiel od neho na svoju situáciu až príliš nerozhodná a v príbehu je pomerne dosť okamihov, kedy sa mi jej zmýšľanie zdalo trošku prehnané a teatrálne.

 ,,Ak o mne pochybujete, nie je to láska." Zvráštila tvár a pevne zažmúrila oči...(str. 277)

Obaja hlavní hrdinovia riešia svoje traumy z minulosti a spoločnými silami sa s nimi vyrovnávajú. Navyše i vedľajšie postavy, ako napr. i Paul, Sommerton, či Clairina sesternica Emma, majú svoje čaro a nie sú tam iba ako nepodstatná kulisa.  Páčili sa mi tiež prekáračky medzi Alexom a Sommertonom, Emmina osobnosť (mimochodom je posadnutá knihami 😆 )a jej intervencia v závere, ktorá napomohla vzťahu hlavných hrdinov. 

 
Emma jej stisla ruku. ,,Popraj mi šťastie. Dnes večer sa pokúšam získať dve knižky. Jedna je prvé vydanie Benthamových esejí, ale môj úvodný tanečný partner má nejaké nové memoáre, o ktorých sa chce porozprávať. Dokonale by sa hodili do mojej zbierky. Je to denník Angely Tattovej.
,,Kto je Angela Tattová?"
,,Jedna kapitalistka z osemnásteho storočia." Emma sa žiarivo usmiala, akoby videla darčeky pod vianočným stromčekom. " (str. 288)

Myslím, že autorke sa podarilo vytvoriť veľmi sympatický obraz spoločnosti anglickej šľachty, možno nie úplne reálny, ale tieto postavy sú tak nevtieravo príťažlivé, a aj napriek svojim nedostatkom im nechýba akési čaro, ktorým si vás bezpochyby získajú.


Pomaly sa sklonil dolu a pozrel jej do očí. ,,Som presvedčený, že aj tvoj otec a mama by boli veľmi spokojní s tvojím výberom manžela."
,,Aj mne to napadlo. Myslela som si, že ti na ňom vôbec nezáleží, najmä po vašej ostrej výmene názorov."

 ,,Bol som vtedy riadne napálený. Ešte stále ma bolí ruka." Zvráštil tvár, načiahol sa k nej a pohladkal ju po líci. ,,Videl som, ako sa šplhal po strome k tebe do izby. Bol odhodlaný ako sám diabol. Nemienil sa ťa vzdať. Definitívne som pochopil, že ťa naozaj ľúbi, inak by neriskoval ďalšie stretnutie so mnou." (str. 311)
  

Šablóna každej historickej romance si vyžaduje šťastný koniec, aj tu sa ho, pravdaže dočkáme a navyše nás autorka navnadí aj na ďalší diel tejto série, keď nám v závere naznačí ďalší črtajúci sa pár, Clairinu sesternicu Emmu a Alexovho priateľa Sommertona... Už sa neviem dočkať!
,,Videl si, ako po sebe Sommerton s Emmou na krste pokukovali? Po obrade už ani neprišli hore." 
Pevnejšie si ju privinul. ,,Hádam len nenaznačuješ..."
(str. 325) 

                             
         
MOJE HODNOTENIE: 4,5/5 s ohľadom na žáner

za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu Ak vás recenzia na román Nešťastná nevesta zaujala
a chceli by ste si ho prečítať, kúpiť si ho môžete TU0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon