streda 27. júna 2018

Lži o Bohu, ktorým sme uverili (Lies We Believe About God), William Paul Young, TATRAN 2018, preklad: Zuzana Gáliková                Táto kniha nie je len tak obyčajnou knihou a už vôbec nezastáva kresťanstvo ako náboženstvo akoby sa mohlo zdať na prvý pohľad. William Paul Young do povedomia čitateľov vstúpil najmä románom Chatrč, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania. Po prečítaní týchto jeho úvah o klamstvách – o predsudkoch o Bohu, v ktorých žijeme, ktoré sme zdedili, som si uvedomila ako veľmi som ovplyvnená dogmami, napriek tomu, že si o sebe myslím, že vnímam Boha pozitívne. No v podvedomí sú stáročia vykonštruované a zle pochopené vety z Biblie.
 
                Autor svoje názory a úvahy podkladá citátmi z Biblie, zároveň nás však upozorňuje, že musíme pri čítaní knihy kníh- Biblie mať na pamäti fakt, že slovná zásoba bola v minulosti chudobnejšia a mnohé príbehy z Biblie dodnes chápeme nesprávne, a to spôsobilo skutočnosť, prečo si o Bohu myslíme tieto „klamstvá“.

Polopravdy, dokonca klamstvá rozožierajú naše srdcia. Ako pleseň, ktorá napadla umelecké dielo, túto šíriacu sa temnotu treba opatrne odstrániť, aby sa zničilo to, čo je pôvodné a umelecky hodnotné. (str. 23)

 Napriek tomu nás o svojej pravde nepresviedča a stavia svoje tvrdenia do pozície jeho vlastných právd. 
 
 Čím som starší, tým mám väčší rešpekt pred tým, čomu nerozumiem. Ponúkam vám tieto eseje ako myšlienky a otázky, do ktorých sa môžete zahĺbiť s nádejou, že oči vášho srdca pocítia dotyk a vy jasnejšie uvidíte dobrotu a neúnavnú lásku Boha a to, kým sme my v jeho objatí. (str. 25)

Vybrala som tie najkrajšie myšlienky, ktoré ma najviac zasiahli:

Boh nechce byť prvý na vašom zozname, ale chce byť v centre všetkého.  (str. 69)

Namiesto toho, aby sa ľudia nechali viesť Ježišom, začali byť ovládaní systémami a inštitúciami, ktoré sami vytvorilo a ktoré často popierajú svoj pôvodný účel, a síce poskytnúť väčšiu slobodu a priniesť úžitok. To, čo malo byť človeku na prospech, sa príliš často stáva väzením. (str. 93)

Naša láska k deťom, k našej rodine a priateľom má pôvod v Bohu, vychádza z neho a je obklopená ním. ... všetky túžby hovoria o Bohu, ktorý oslavuje náš život a našu ľudskú prirodzenosť. (str. 104)

Prežívame to, v čo sme sa rozhodli veriť, dokonca aj keď je to lož. (str. 108)


Iba ak predpokladáme, že môžeme existovať oddelení od Ježiša, môžeme veriť, že peklo je forma trest, ktorý podstúpime v odlúčení od Ježiša. Predkladám možnosť, že peklo nie je odlúčenie od Ježiša, ale bolesť z toho, že sa bránime spáse v Ježišovi, pričom nemôžeme uniknúť jemu, ktorý je pravá Láska. (str. 109)

Každá ľudská bytosť, ktorú stretávate, s ktorou ste v kontakte, na ktorú reagujete, s ktorou zaobchádzate hrubo alebo láskavo a milosrdne, každý jeden človek je dieťaťom Boha.  (str.157)

Ďakujem Williamovi Paulovi Youngovi za to, že napísal tieto úvahy. Sú úprimné, plné svetlá a zahrejú vám srdce i dušu. A čo je najhlavnejšie, uvedomíte si, že Boh je ŽIVOT, LÁSKA a je v neustálom vzťahu s nami – miluje nás.

HODNOTENIE: 5/5 s ohľadom na žáner
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu 

Titul si môžete zakúpiť TU

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon