nedeľa 17. septembra 2017

Zaľúbený lord (Desperately Seeking Suzanna), Elizabeth Michels, Slovenský spisovateľ, 2015, preklad: Otakar Kořínek


„Zaľúbený lord“ je prvá kniha, ktorú som čítala od Elizabeth Michelsovej a musím povedať, že sa mi veľmi páči, ako tento príbeh napísala. Hlavná hrdinka Sue Greenová je podľa svojej otrasnej matky (Bože, tá bola príšerná, najradšej by som do nej hodila niečo poriadne ťažké, ako sa mohla takto správať k vlastnej dcére? A druhú velebiť do výšin? Otras!) a spoločnosti šedou myškou, ktorá si už štyri sezóny neúspešne hľadala manžela a piata má byť jej poslednou. Matka sa jej chce zbaviť a poslať ju robiť platenú spoločníčku k nezáživnej tete Mildred, ktorá neznáša čokoládu! 
So sesternicami, dvojičkami Isabelle a Viktóriou, a so svojou sestrou Evangeline sa vkradnú na ples Rutledgeovcov. Sue sesternice trošku provokatívnejšie upravia a ona podgurážená troškou šampanského začne vyvádzať a po schodoch cestou do tanečnej sály si veselo tancuje a vykopáva nohy poriadne vysoko, nanešťastie si nevšimne Holdena, ktorého kopne rovno do nosa. Ostatné dievčatá zbabelo ujdú a ona sa ocitne s džentlmenom celkom sama, keďže by na plese vôbec nemala byť, predstaví sa ako „Suzanna“.


V tej temnej chodbe mohla stretnúť a zraniť kohokoľvek. Prečo to muselo byť práve toto úchvatné stvorenie s nádhernými svetlými vlasmi a podmanivými očami? Ona nemá také šťastie. Keby to bol nejaký priemerne vyzerajúci muž, mala by aspoň príležitosť vo vyhliadkach na manželstvo. No tento muž o chvíľu nepochybne prestane krvácať a odíde. Nechá ju sedieť na schodoch a pobeží požiadať o tanec niekoho ako Evangeline. –
 Sue je veľmi vtipná a prostoreká. Je myšlienkové pochody sú žoviálne a úsmevné.

Zasmiala sa vykročila po schodoch.
„Máš pravdu. Ospravedlňujem sa. Toto všetko je pre mňa celkom nové .“
„Aha! Takže sa nepotuluješ po vidieku a nehľadáš nosy, do ktorých by si si udrela.
„Nie, stačil mi ten tvoj.“
„Som poctený.“


 Na jej smolu, matka ju na plese prichytí a pošle domov ... Správanie jej matky je naozaj do očí bijúca nespravodlivosť a nehanebnosť.
„Nehanebné!“ Mama vytiahla z rukavičky vreckovku a dvoma prstami podvihla Sue bradu. Potiahla ju do obdĺžnika svetla prenikajúceho a začala jej zotierať  z líc rúž. Drsné plátno jej škriabalo pokožku, zodieralo líca.
„Mama to bolí.“

 
Holden hľadá Suzannu, ale keď ju matka odstrojí „z prevleku“, nespozná ju a sklamaná Sue, odchádza bez rozlúčky a zaumieni si, že sa naňho už ani nepozrie. Ale jej sesternice presvedčia Holdena, že Suzanna bude na ďalšom plese a opäť sa tam stretnú. Lenže tentoraz je Sue iba Sue a Holden ju považuje za niekoho, kto vie, kde je jeho zvodná Suzanna ....

Doberanie si medzi Sue a Holdenom bolo čarovné, vtipné a také „živé“, verila som každej vetičke, hltala stránku za stránkou, aby som zistila, ako to s nimi dopadne. (jasné, že happy end, ale ako sa k nemu dopracujú!)

„Tvoje kresby sú ako čokoládové koláče. Pripomínajú mi čosi, čomu neviem prísť celkom na koreň, a predsa v tých ťahoch uhlíka nachádzam akúsi útechu.“

Holden i Sue boli pre mňa veľmi príjemnými postavami. Sue bola čarovná a tak krásne prostoreká, kritická k sama sebe, ale zároveň mala v sebe očarujúci nadhľad, ktorý si podľa mňa Holdena musel získať. A nebola vôbec taká škaredá za akú ju mala matka. Holden ma očaril ako postava o niečo menej, v istých záležitostiach bol trochu naivný (dozviete sa v príbehu), ale páčilo sa mi, že nebol taký prelietavý a nedával na reči okolia. Vôbec ho nezaujímali dohady a klebety spoločnosti.


Za poskytnutie recenzného výtlačku by som chcela poďakovať internetovému kníhkupectvu PreŠkoly.sk

Knihu si môžete objednať TU.


0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon