sobota 22. októbra 2016

Odlúčení, (While We're Far Apart), Lynn Austin, Kumran.sk, 2016, preklad: Patrik Frank


Príbeh Odlúčení z pera americkej autorky Lynn Austinovej sa odohráva počas druhej svetovej vojny. Úprimné povedané, nemám rada romány z obdobia, kedy žil Adolf Hitler, no tento je výnimkou, pretože  JE O TEJ DRUHEJ STRANE - o obyčajných ľuďoch, ktorých milovaní bojujú a trpia vo vojne.
Penny Goodrichová je mladá dvadsaťštyri ročná žena, ktorá je beznádejné zamilovaná do Eddieho Schaffera, vdovca a zároveň otca dvoch detí, dvanásťročnej  Ester a deväťročného Petra, napriek tomu, že len nedávno prišli o mamu, rozhodne sa narukovať.  
-Esterin svet sa pomaly rozpadal. Rozplietal sa ako jej obľúbený ružový sveter, o ktorý raz prišla. Začalo sa to malou dierkou, keď si zatrhla rukáv o klinec, no vlna sa rozplietala ďalej a ďalej, až v ňom ostala veľká diera a už sa nedal nosiť. Zajtra ju opustí aj otec. A ona s tým nemohla nič robiť.-
 
Jakob Mendel je Žid, Maďar, ktorý emigroval do USA. Rovnako ako jeho sused Schaffer, aj on prišiel o ženu pri autonehode, pátra po synovi,  ktorý odišiel do Maďarska študovať, tam sa i oženil a splodil dcéru, no po prepuknutí vojny od neho postupne prestal dostávať správy. 

Príbeh sledujeme z troch pohľadov, z Pennyinej, Esterinej a Jakobovej perspektívy. Mne sa najviac páčilo Pennyino zmýšľanie, spočiatku bola naivná, kvôli platonickej láske k Eddiemu sa rozhodla postarať sa o jeho deti, kým bude bojovať vo vojne. Slepo verila, že jej to prinesie Eddieho lásku. Hlavne Ester jej to veľmi neuľahčila, nepáčilo sa jej, že chce prebrať matkino miesto. Jemná Penny sa dokázala priblížiť k týmto opusteným deťom i napriek tomu, že jej vlastní rodičia ju celý život od všetkého a všetkých izolovali a podkopávali jej sebavedomie. Ester a Petra po smrti matky čaká ďalší ťažký úder, otec narukuje. Postupne však nachádzajú lásku nielen u svojej opatrovateľky Penny ale i u starého domáceho, pána Mendela.
- ,,Vy stále veríte v Boha Aj keď ...."
Nedopovedala to, Jakob však dobre vedel, ako to myslí: aj keď sa svet rúti kamsi mimo jeho kontroly s nezmyselnými automobilovými nehodami a vojnami, čo postihujú celú zem. Jakob voči nemu stále cítil veľký hnev, napokon však prikývol. 
,,Áno," odvetil. ,,Verím."-

 Je krásne ako sa tu prepája niekoľko svetov:  Vojna je všadeprítomná „kulisa“, Ester i Jakob neustále sledujú správy z frontu, akoby sa tak priblížili k blízkym, od ktorých ich vojna odlúčila. Hrôzy tých časov autenticky pripomínajú aj listy od Jakobovho syna a nevesty z Maďarska, kde sa fikcia stretáva s faktami  - Sára, Jakobova nevesta, píše i o Raulovi Wallenbergovi, švédskom podnikateľovi, ktorý vraj zachránil viac ako 100 000 maďarských Židov.
Domov a rodina – to sú nepatrné maličkosti a každodenný stereotyp tých, ktorí aj napriek vojne musia žiť a pracovať aj bez svojich milovaných.  Ester okrem toho, že smúti za otcom, prechádza pubertou a s tým súvisiacimi problémami , páči sa jej sused Jacky, no je zhrozená z  jeho prístupu k Židom.
 Aj Penny rieši svoje prvé skúsenosti s tancovačkou, priateľmi,  novou prácou i výchovou detí. Jakob Mendel sa vyrovnáva so samotou a pokúša sa Hašemovi – Bohu, odpustiť, že mu vzal jeho milovanú manželku Miriam. Zároveň do svojho sveta pustí i opustené deti svojho podnájomníka Edda Schaffera . Nechápe rozhodnutie otca dobrovoľne narukovať  a odlúčiť sa od svojich detí. On by bol dal všetko preto, aby mohol byť s tým svojim. Preto sa snaží aspoň trochu nahradiť týmto deťom otcovskú lásku.
Kresťanstvo  sa tu prelína so židovskou vierou. Penny zisťuje, že Židia sú rovnakí ľudia ako kresťania i keď sa ju rodičia celý život snažili presvedčiť o opaku.  
-Aj on sa pýtal Hašema: ,,Prečo hľadíš mlčky na protivníkov, keď zločinci hlcú lepších od seba? No a Hašemovu odpoveď poznáš rovnako dobre ako ja: Spravodlivý však bude žiť pre svoju vernosť." Nikdy možno celkom nepochopíme Hašemove plány a ciele a neuvidíme naplno to, čo koná. Prikazuje nám však žiť v pokore a viere a veriť v neho, aj keď ho nevidíme.-
Láska a porozumenie spája všetky tieto svety do krásnej mozaiky, ktorou nám Lynn Austinová predostrela očarujúci príbeh plný nádeje a viery v Boha a v to, že i keď ho nevidíme, nepočujeme, on stále poťahuje neviditeľné nitky a nikdy na nás nezabúda.
HODNOTENIE: 5/5 
KNIHU si môžete zakúpiť na KUMRAN.SK

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Kumran. 


0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon