streda 5. mája 2021

Tajné svety: Cestovná agentúra (The Strangeworlds Travel Agency), L.D. Lapinski, preklad Martin Štulrajter, IKAR 2021

 
Do tejto knižky som sa púšťala s vedomosťou, že by sa príbeh mal niesť v štýle Harryho Pottera a ide o prvý diel zo série (v angličtine vyšla už aj druhá časť). Našťastie nejde o nejakú nevydarenú kópiu môjho obľúbeného Harryho, ale o veľmi slušný fantasy príbeh pre deti od cca deväť rokov, no aj dospelí milovníci tohto žánru si prídu na svoje. 

„Ehm... nepotrebujete rezervovať lety? Zariaďovať dovolenky?“

 Jonathan sa usmial. „My nie sme taký typ cestovnej agentúry.“

Chlapec sa zamračil, „A čo potom robíte?“

(str. 11)

 

Hlavnou dievčenskou hrdinkou je Felicity Hudsonová, prezývaná Flick, ktorá sa doma väčšinou popri domácich prácach a školských úlohách stará o svojho malého bračeka Fredyho a len veľmi zriedka má čas aj sama pre seba. Má pocit, že vedie veľmi jednotvárny a nudný život a ani to, že sa práve presťahovali z mesta do dediny Malé Dračince jej na tom veľa nepridalo.

Náhodou natrafí na netypickú cestovnú agentúru, kde pracuje mladý chlapec, tínedžer, Jonathan Mercator. Spočiatku neverí, o akom pračudesnom cestovaní jej to tento zvláštny chlapec rozpráva. Aj jeho pohľad na Flick sa však vzápätí zmení, keď Flick náhodne nájde črep z lupy a cezeň zbadá mágiu. Od tej chvíle sa Flickin život začne od základov meniť a do jej dosiaľ nezáživného stereotypného života sa postupne prediera mágia, iné svety multiverza a tajomstvá, o ktorých sa jej ani nesnívalo....

,,Konať čestne vo všetkých rozmanitých svetoch s ohľadom na zákony a zvyky týchto svetov i nášho sveta," odrecitoval (str. 63)

,,Svety netvoria svoju vlastnú mágiu; ona ich iba živí. Mágiu tvorí život." (str. 205)

Veľmi sa mi páči autorkin štýl. Je priamočiary a trefný. Svety vykresľuje niekoľkými charakteristikami, ale nepreháňa to s opismi, čo je podľa mňa v literatúre pre deti veľmi vítané. Je zjavné, že autorka sama v sebe ešte stále skrýva bohatú fantáziu dieťaťa, čo v spojení s jazykovým prejavom dospelej osoby vytvára dokonalé a pritom veľmi svieže a neúnavné vystavanie deja tohto príbehu.

Odhodlanie býva silná zbraň. A keď sa odhodlanie spojí s oprávnenou zúrivosťou a strachom, pomôže uskutočniť nemožné. Matky vďaka nemu dokážu nadvihnúť auto zo svojich detí, športovci vďaka nemu lámu svetové rekordy a Felicity Hudsonová vďaka nemu navždy zmenila podstatu mágie. (str. 314)

Obe postavy, Flick aj Jonathan, mi boli veľmi sympatické, hoci vôbec neoplývali dokonalými vlastnosťami a miešali sa v nich rovnako klady i zápory.


Nemôže opomenúť aj skryté filozofické odkazy na fungovanie toho nášho „obyčajného“ sveta a večné (nazvala by som ich dokonca „DUCHOVNÉ“) pravdy veľmi vkusne zakomponované do fantazijného sveta multiverza. Myslím, že práve tieto podtexty, hlavne pre dospelého čitateľa, zafungujú podobne ako príbeh o najslávnejšom čarodejníkovi všetkých čias – Harrym Potterovi.

 

Veľmi sa teším na druhý diel!

 

MOJE HODNOTENIE: 5/5 s ohľadom na žáner.

               

               

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvuAk vás titul Tajné svety: Cestovná agentúra zaujal, kúpiť si ho môžete 

TU

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon