štvrtok 5. januára 2017

Hlas vo vetre, (A Voice in The Wind), Francine Riversová, Kumran.sk, 2016, preklad: Jana Seichertová

Prvé storočie: mladá kresťanka Hadaša, jediná z rodiny prežije útok Rimanov a pád Jeruzalema, germánsky bojovník Atretes tiež padne do rímskeho zajatia a stane sa gladiátorom. Ich cesty sa pretnú a vzájomne ovplyvnia .....
Príbeh je spočiatku tvrdý, autorka verne zobrazila krvavé dejiny, pád ústredných postáv do zajatia Rimanov, no ich boj o holý život postupne prechádza do miernejšieho tónu, najmä, keď nám svoje myšlienky prezrádza pokorná a pevne veriaca, láskavá Hadaša.
Autorka ju vykreslila naozaj bravúrne. Je ľudská a nadpozemská zároveň, jej viera, obetavosť, bezpodmienečná láska  a vnútorný pokoj priťahuje k sebe ľudí ako magnet. Ako otrokyňa si získa nielen svojho pána váženého pána Decimusa a jeho ženu Fébu, ale aj ich deti, mladú šestnásťročnú Júliu a jej staršieho brata Marcusa. Tí ňou spočiatku pohŕdajú, keď im ju matka predstaví, vychudnutú a zbedačenú - v poslednej chvíli ju žid Enoch kúpil v domnení, že je tiež židovka, a zachránil ju tak od potupnej smrti v Aréne - rozmaznaná Júlia ju považuje za škaredú a nereprezentatívnu, no postupne si ju obľúbi vďaka oddanosti, láske a pokoji, ktorú do nej Hadaša vnáša. Marcusa najprv zaujme jej pokora a neha v očiach, postupne sa jeho srdce úplne podrobí chudučkej otrokyni s veľkými tmavými očami.


Obaja súrodenci sú však okrem Hadaše ovplyvnení skazeným životným štýlom Ríma, holdujú alkoholu, sexuálnym radovánkam, klebetám, neviazanej zábave, hry v aréne, kde zomiera niekoľko desiatok ľudí, znamenajú pre nich iba pobavenie a prestíž.  Práve preto sa Hadašine modlitby, aby ich Boh obrátil na správnu cestu, plnia veľmi pomaly a ťažko ...


Francine Riversová naozaj veľmi precízne opísala vtedajšie spoločenské zvyklosti i reálie života gladiátora, no najlepšie sa jej podarilo práve autenticky zobraziť intrigy, vášne, hriechy, sklamania a vzťahy medzi ľuďmi, s ktorými sa vieme stotožniť i dnes v 21. storočí, pretože tieto problémy a situácie sú nadčasové a riešia ich aj moderní ľudia dnes. Vďaka Hadaši zároveň prichádzame na to, že Boh je odpoveďou na všetko. Jej vzťah s Bohom je živý, rozpráva sa s ním, a i keď niekedy pochybuje o sebe, nikdy nie o Bohu. Je vďačná za každú maličkosť a miluje srdcom i dušou. Musím sa priznať, že ma táto kniha v úvode zaskočila opisom krvavých bojov a vrážd, po niekoľkých stranách ma však Hadašino utrpenie, nádej a láska prinútili čítať a čítať a zamýšľať sa nad jej uvažovaním a konaním. Rovnako ako Marcusa, aj mňa očarila a som presvedčená, že vďaka nej, i keď je to iba knižná postava, sa môj vzťah k Bohu prehĺbil, práve to isté sa podarilo Hadaši aj pri stretnutí s Atretom, už bývalým, slobodným gladiátorom, aj on zatúžil po svetle v jej očiach, po pravom Bohu.

Neviem sa dočkať prekladu pokračovania, v ktorom začne svoju cestu k svetlu Marcus. Okrem "Echo in the Darkness" o Marcusovi,vyšlo v angličtine aj "As Sure as the Dawn", kde sa opäť stretneme s Atretom a zistíme ako on prijal "neviditeľného" Boha.
ROMÁN HLAS VO VETRE si môžete zakúpiť na KUMRAN.SK
alebo  martinus.sk alebo gorila.sk
 
HODNOTENIE: 5/5 bez ohľadu na žáner
Bezkonkurenčne jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala! :) Chválim aj preklad, číta sa skvele, žiadne štylistické či iné prekladové "nepríjemnosti". :)

ZA POSKYTNUTIE RECENZNÉHO VÝTLAČKU VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU KUMRAN.

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon