štvrtok 6. augusta 2015

Perla v piesku (Pearl in the sand) Tessa Afsharová, Kumran 2013Biblický príbeh o Rachab a Salmonovi je krásnym príbehom o sile viery, ale hlavne lásky - božej i ľudskej. 
Autorka domyslela časti príbehu s neuveriteľnou prirodzenosťou. V úvode príbehu spoznávame nevinnú Rachab, ktorú sa otec pre finančné ťažkosti rozhodne predať za neviestku – prostitútku –zonach.

Tessa Afsharová (autorka)
Úryvok z časti, kde Rachab odoženie kanánske deti od úbohého žobráka, do ktorého hádžu kamene:
Roztrasenými prstami zovrel mince. Zdvihol neistú dlaň a zvolal: "Preklínam ich. Nech tie deti stihne tisícnásobná kliatba!"
"Pst," zašepkala Rachab. Bez toho, aby pochopila vlastné konanie, natiahla sa a privinula k sebe starca tak, ako k sebe matka túli milované dieťa. Na jej prekvapenie sa rozplakal a zdalo sa, že jeho vzlyky nemajú konca."  táto časť je veľmi pôsobivá, ukazuje citlivú a empatickú stránky neviestky Rachab. Jej duša jej čistejšia ako duša tých detí, i keď sa živí najstarším remeslom.
 V prvej tretine príbehu sa dozvedáme o jej živote, ako sa Rachab chtiac-nechtiac poddala svojmu osudu ľahkej ženy a pohŕdala sama sebou:


  Rachab si veľmi dobre uvedomovala, aká zničujúca je jej profesia. Nik, kto to neskúsil na vlastnej koži, nevedel, čo spraví s dušou telesné oddávanie sa bez citového vzťahu, bez odovzdanosti, bez nádeje na budúcnosť.
 ***
V každom vlákne boli spomienky na jej hanebnosť. Jej neúprimnosť. Jej lži. Jej žiadostivosť. Za svoj život vždy vinila iných. Otca, ktorý ju zradil. Matku zahľadenú do seba. Rodinu s jej potrebami. Bezcharakterných mužov. Zradných bohov.Práve chýry o Pánovi, ktorý neprijíma ľudské obete a je láskavý v nej prebudí vieru v milosrdného Boha a preto pomôže zvedom – Hebrejom a zachráni ich pred istou smrťou.
     "Boh Hebrejov, viem len málo o tvojich zámeroch a nepoznám tvoje myšlienky. No ak si súcitný boh, potom ťa určite môj národ znechucuje. Prosím ťa o prepáčenie."

***
                 "Je mi to všetko ľúto. Sľubujem, že zanechám takýto život. Hneď teraz a navždy."

"Chcem vám pomôcť, pretože verím vo vášho boha väčšmi, ako som kedykoľvek v živote verila v našich bohov. Chcem vám pomôcť, pretože by som radšej nasledovala Pána, než by som sa mala podriaďovať hriešnym spôsobom Jericha."
 ***
A ako šepot vetra prenikla do jej rozbúrenej mysle myšlienka. "Stačí keď obstojíš v mojich očiach. A ja som spokojný. Prenechaj očistenie na mňa. Povolala som ťa a som verný."

Spolu s rodinou sa pridáva k Izraelitom a začína žiť v inej viere. Prestáva byť zonach, no zbaviť sa pocitu vlastnej podradnosti vyplývajúcej z minulosti je oveľa ťažšie, ako naučiť sa všetky pravidlá, ktoré nakázal Pán svojmu ľudu.
 


Navyše je tu Salmon, vodca Júdovho kmeňa, ktorý ňou od prvého okamihu opovrhuje –kvôli tomu, čím bola. Rachab sa cíti nehodná každej láskavosti, v jej srdci však aj napriek tomu klíči láska ... a to nielen k Bohu...

Salmon, znechutený tým, že musel pol dňa venovať ľuďom, ktorým neveľmi dôveroval, a tým, že naňho Rachab svojím výzorom a spôsobmi urobila dojem, skrivil pery. "Nie. Prišli sme vám oznámiť, že Jozue rozhodol, že vaša rodina sa môže presťahovať do izraelského tábora. Podmienečne."


Postupom času sa jeho odpor láme a vznikajú aj vtipné momenty, napríklad, keď sa k Rachab do postele votrú všetky jej netere a synovci, Salmon takmer zabudne na jej minulosť a poznamená: "Vždy berieš k sebe do postele toľko ľudí?"  Ale Rachab je vďačná, že aspoň na okamih na ňu pozeral ako na obyčajnú ženu bez poškvrny.

 Prudko sa zvrtla, rozhodnutá odísť. Celú ju ako ľadová vrstva pokryla hanba. Jedna vec je bojovať s neopätovanou láskou k mužovi, no celkom iné je, keď muž tieto city odhalí, pomeuuje a hodí ich žene do tváre. Salmon hneď vstal a zablokoval jej cestu...

Najkrajšia myšlienka súvisí s názvom celého románu Perla v piesku a prvý ju pochopí a vysloví Salmon. Aby ste si nepokazili zážitok z čítania, poviem iba toľko, že vás to určite dojme, že v každom z nás je niečo  z "tej perly v piesku". 

HODNOTENIE: Nádherný príbeh plný myšlienok, Tessa Afsharová má neuveriteľný rozprávačský talent, musím pochváliť aj preklad Jany Bálikovej, ktorý bol naozaj kvalitný bez rušivých momentov. Perla v piesku nie je len biblický príbeh, takisto nejde iba o romantiku, je to príbeh o ľuďoch a Bohu. ODPORÚČAM úplne každému. Nájdete v ňom veľa nádherných myšlienok, i takých čo vás rozplačú.

5/5 (bez ohľadu na žáner)

 

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon