nedeľa 23. septembra 2018

Návrat (The Returning), Rachelle Dekker, i527.net, 2018, preklad: Mgr. Zuzana Vengliková


Záverečná časť série Prorok sa od prvých dvoch líši v každom ohľade.  Ak by ste tento dystopický román, čítali ako samostatný, určite by ste z neho mali trošku „guláš“, ale pre verných fanúšikov, je tento záverečný diel určite povinnou jazdou a v mojom prípade aj povestnou čerešničkou na torte celej trilógie.

V úvode sa opäť stretávame s hlavnými hrdinami predchádzajúcich dielov – Remkom a Carrington. V Povolaní bola hlavným rozprávačom príbehu Carrington, vo Vyvolení Remko, v románe Návrat sa k slovu dostávajú opäť tieto postavy –  no najviac priestoru dostáva ich stratená dcéra Elise, ktorá žije ako väzeň vo vládnom meste, po tom, čo ju pred dvadsiatimi rokmi uniesol lukostrelec Jesse...

Jesse sa narovnal. „Čo s tým má ona?“
„Viac ako si myslíš. Jej prítomnosť predstavuje neustálu hrozbu. Mali sme sa jej zbaviť, keď ešte bola dieťaťom.“

„Je to len dievča Roth,“ namietal Jesse.
(str. 31)

Elise je spočiatku stratené osamelé dievča, ale veľmi rýchlo v sebe nachádza svetlo. Keďže vieme, o jej rodičoch, chápeme, že ju pred svetom a skutočnosťou odmalička ukrývali. Keďže ako jediná je imúnna voči séru Genezis, držia ju mimo mesta, mimo ľudí. Jedinú spoločnosť jej robí práve Jesse, ktorý sa do nej počas tých rokov, ktoré sa o ňu staral, zamiloval. 


Obrátil sa k nej s bezcitnou tvárou, ktorá bola výsledkom pôsobenia séra Genezis. Vďaka nemu bol  večne poslušným vojakom.
„Na tvoju popravu.“
Jej svet zastal. Myseľ zmeravela. Slovo poprava na ňu padlo ako balvan, ktorý udusil schopnosť myslieť, dýchať, konať. Šokovaná sledovala, ako traja strážnici zahli za roh a zmizli, zanechajúc ju tam úplne samu s jediným spoločníkom – strachom. 

(str. 39)

Nechýba ani záhadná postava Aarona, ktorý sa objavuje, vždy keď si hrdinovia opäť potrebujú spomenúť.  Pre mňa je Aarona, niečo ako Duch Svätý, je zosobnením viery, lásky, svetla, nášho Otca.

Veľký priestor ponechala autorka , tak ako v predchádzajúcich častiach, temnote a jej prívržencom. Okrem Vedca, pribúda mladý Nicholas, ktorý chce prevziať celú moc.
V tejto časti ide poriadne do tuhého a temnota ukáže svoju moc vo veľkolepej „paráde“. Pravdaže, svetlo, láska, Otec musia zvíťaziť a samozrejme aj zvíťazia, o tom, určite nikto nepochybuje. Určite však bude pre čitateľov veľkým prekvapením, kto dá temnote finálny úder.

 
„Na čom sa tak smeješ?“ vyprskol Nicholas.
„Na smrti,“ odpovedal Remko. Pomedzi salvy smiechu sa zhlboka nadýchol a snažil sa ovládnuť. Potom pozrel Nicholasovi priamo do očí: „Smrť je ilúzia.“
Nicholas sa zarazil a tvárou sa mi mihol šokovaný výraz.
(str. 176)


No je naozaj až za hranicami chápania, ako opísala túto silu Rachelle Dekkerová v tomto románe.  Možno to niekomu bude pripadať „pritiahnuté za vlasy“, ale ja som jej uverila, pretože, všetko to, čo som sa počas čítania iných duchovne orientovaných kníh naučila, smeruje práve k tejto pravdevšetci sme povolaní, vyvolení  a plní svetla. 

Keď sa vedľa nej objavil Kane, pozrela naňho a on jej pohľad opätoval. Tvár mal spotenú, oči červené od sĺz. Otvoril ústa, aby jej niečo povedal, ale nedokázal nájsť slová. Presne také je svetlo – ohromujúce, silné, nádherné, pokorujúce. Taká je dokonalá láska.
 (str. 191)


Ďakujem autorke, že mala toľko odvahy ukázať svetu túto pravdu, pretože ľudia, aj keď v sebe majú svetlo, radi pochybujú, či už o sebe alebo o názoroch a tvrdeniach druhých.


Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net



Ak vás tento dystopický román zaujal, môžete si ho zakúpiť tu


sobota 8. septembra 2018

Ako prísť o lorda (How to Lose A Lord in 10 Days or Less), Elizabeth Michels, Slovenský spisovateľ 2016, preklad: Otakar Kořínek


Elizabeth Michelsová vo mne už po románoch Milovať vojvoduZaľúbený vojvoda zanechala dojem veľmi dobrej autorky historických romancí. Jej štýl je v tomto žánri jedinečný tým, že stavia vzťah hlavných hrdinov na postupnom duševnom zbližovaní a nie na prudkých vášnivých výlevoch či nečakaných vzplanutiach. Zároveň prepletá osudy postáv svojich kníh. S lordom Amberstallom sme sa stretli v oboch predchádzajúcich už spomínaných románoch Milovať vojvodu a Zaľúbený vojvoda (nie vždy v celkom lichotivom svetle) a do tretice sa v tomto románe dostávame k jeho príbehu, bližšie k jeho pravému ja. 

„Čakal na predných schodoch Ormesby Place dobrú štvrťhodinku, kým ho pustili dnu. Neslýchané! V celom panstve ani nechyrovali o slušných anglických spôsoboch. Je šľachtic. Kým dokončili prípravy mali ho aspoň uviesť do salóna a ponúknuť mu čaj. Čo keby bol smädný? (str. 23)
autorka

Po fiasku, ktoré utrpel jeho kôň – šampión menom Shadow´s Light  - a za ktoré môže Lillian a vojvoda z Thornwoodu Devon Grey (Milovat vojvodu) sa lord Amberstall, Andrew Clifton, utiahne na dva roky do Škótska, kde sa venuje chovu oviec. Hneď v úvode sa dostávame do akčnej scény, keď uniká pred dvomi hrdlorezmi. Podarí sa mu ujsť, tak že preskočí vysoký živý plot, a tak nechtiac zničí hrnčiarsky kruh Katie Moorovej, dcéry gŕofa Ormesbyho, ktorá od svojich jedenástich rokov žije v domčeku v lesíku neďaleko hlavného sídla rodiny. Jeho kôň Shadow sa pri páde zraní a Andrew uvažuje o jeho utratení, no Katie mu v tom zabráni. Andrew teda zostáva na panstve Ormesby, kým sa jeho kôň nezotaví a medzitým si obe „stratené“ duše Katie a Andrewa nájdu cestičku k sebe ...

 „Lady Katie Moorová, dcéra grófa z Ormesby a vaša jedina šanca, ak odtiaľto chcete odísť na chrbte nejakého koňa.“
Podávala mu ruku, nie ostýchavo ako grófova dcéra, ale rázne ako muž.  
„Teší ma,“  zamrmlal Andrew, hľadiac na jej špinavú, holú dlaň. Držala ruku vo vzduchu, až po končeky prstov ju mala špinavú od hliny. Vari očakáva, že jej podá ruku? Toto sú jeho jediné rukavice. Potrebuje však od nej kúpiť koňa. Vzdychol a zovrel jej prsty.
„Teší vás? Naozaj? Tak potešenie musí byť iba na vašej strane, lebo ja nič také nepociťujem.“
(str. 16)


Katie Moorová je rovnako ako Andrew tiež zlomená životnými okolnosťami a dá sa povedať, že majú obaja veľa spoločného. Spočiatku pôsobí na mladú Katie lord Amberstall namyslene, egoisticky a arogatne, no krôčik po krôčiku,  pomaličky, tak ako sa Shadow uzdravuje, sa spoznávajú a zbližujú.


Zranenie však neospravedlňuje jej nevhodné správanie, ani spôsob, ako sa oblieka. No čím dlhšie bol v jej spoločnosti, tým viac o nej rozmýšľal. Ako sa to stalo? Bolí ju to? Mal kopu otázok, vŕšili sa vyššie ako postroje v stajni. (str. 33)

Páčilo sa mi, že autorka využila tentoraz úplne iné prostredie príbehu ako v predchádzajúcich dvoch: žiadne plesy, spoločenské podujatia, iba hlavní hrdinovia na opustenom panstve s paholkami a služobníctvom (a iba zopár návštev u vojvodu na susednom panstve, kde sa opäť stretávame s hlavnými hrdinami predchádzajúcich románov).  Navyše, ani lord Amberstall, aj keď je typickým fešákom, nie je vyslovený „don chuan“ a je to skôr človek, ktorý miluje prírodu a nie umelé pozlátko spoločnosti. 

Možno prvý raz v živote sa cítil bezstarostne. Keď spomalili a začali sa spolu krútiť, poletovali okolo neho uvoľnené pramene jej vlasov. Je slobodný – môže si vybrať, či sa bude celé popoludnie hojdať na strome alebo opravovať ohrady, ploty či cvičiť kone. Môže žiť.  (str. 152)

Záveru nechýba dramatickosť, nepriateľ, boj za lásku a romantika. Tento román má čaro nenútenosti, jemnej romantiky a veľmi sympatických hlavných hrdinov.


HODNOTENIE: 5/5 s ohľadom na žáner



Za poskytnutie recenzného výtlačku by som chcela poďakovať internetovému kníhkupectvu PreŠkoly.sk




  Knihu si môžete objednať TU.


Ideálna nevesta (The Bride Hunt) Jane Feather, Slovenský spisovateľ, 2018, preklad: Miriam Ghaniová



 V závere  románu Ideálny starý mládenec sa sestry Duncanové odvážia obviniť grófa Barclayho z morálneho úpadku (zneužil niekoľko žien) a finančných machinácií, a práve to odštartuje hlavnú zápletku ďalšej časti tejto „ideálnej“ série.  Prostredná sestra Prudence (význam z angličtiny opatrnosť, obozretnosť) je dokonalým stelesním svojho mena. Práve ona sa po podaní žaloby na ich noviny The Mayfair Lady za nactiutŕhanie gŕofa Barclayho podujme na riešenie tejto prekérnej situácie a osloví jedného z najlepších advokátov v Londýne, Sira Gideona Malverna, aby ich obhajoval a zároveň zachoval ich anonymitu.


„Preboha, čo si o tom všetkom pomyslí Max?“
„Jeho kariére veľmi neprospeje, keď sa príde na to, že článok o Barclaym napísala jeho žena,“ konštatovala smutne Chastity.
„Musíme zabezpečiť, aby sa to nedostalo von, už v záujme našich novín, ale neviem ako to utajíme pred Maxom.“
Prudence vzala list zo stola, kam ho Chastity nechala dopadnúť.
(str. 9)

                Keďže chce, aby ju Malverne bral vážne, na prvé stretnutie sa oblečie ako veľká intelektuálka, aby ju nemohol obviniť z „paničkovských“ manierov a „hlúposti“, ale Gideona táto maškaráda natoľko očarí (aj keď ju na prvý pohľad odhalí), že prijme Prudencin prípad a bude sestry obhajovať. 

„Tie okuliare nosíte stále?“
„Ak chcem vidieť,“ odvetila rozhodne. „A určite mi viac záleží na tom, aby som dobre videla, ako na mojom vzhľade.“
„O tom pochybujem,“ vyhlásil. „Dúfam, že nabudúce, keď sa stretneme, vás uvidím vo vašich skutočných farbách.“
„Tento vzhľad som si vybrala v závislosti od toho, aký dojem som chcela urobiť,“ upresnila meravo. „Zazvoníte, aby mi priniesli kabát, prosím?“
Gideon podišiel k stolu a zazvonil, potom sa k nej vrátil s trochu záhadným úsmevom na perách. „Je vo vašom živote nejaký muž, Prudence?“
Tá priama otázka ju zaskočila, no napriek tomu na rovinu priznala: „Momentálne nie.“ (str. 98)
...


Obrátil sa k nej, a skôr ako stihla zareagovať, chytil jej tvár do dlaní a pritisol ústa na jej pery. Prudence sa snažila odtiahnuť, ale držal ju tak pevne a bozkával tak náruživo, že nič nezmohla.
(str. 100)

Počas pátrania po dôkazoch Barclayho viny vo finančných podvodoch sa medzi advokátom a prakticky orientovanom slečnou Duncanovou začne rodiť hlboký cit ...
            Oproti prvej časti, v ktorom mala hlavné slovo Constance, sa mi tento páčil o dosť viac. Určite je to aj preto, že som sa s Prudence vedela stotožniť. Constance bola jednoducho na mňa príliš sebavedomá, príliš pekná, vo všetkom príliš hrrr...
             Prudence nie je až taká sebavedomá ako jej najstaršia sestra (našťastie!), a preto mi bola oveľa sympatickejšia. Jej správanie nebolo prehnané a teatrálne (ako Constancino, samozrejme). Sir Gideon Malverne je rozvedený úspešný advokát, ktorý vychováva dcéru Sarah. Ani on však nie je prototypom zatrpknutého rozvedeného muža, ktorý zanevrel na ženy.

Prudence pokrčila plecami. „Tak potom vám záleží na vzdelaní? Aké je pre vás dôležité na stupnici od jeden do päť?“
„Nuž, pred týždňom by som asi povedal dva a pol. Ale teraz určite päť.“
Prudence si to zapísala. Znovu na ňu pozrel. „Neopýtate sa ma, kedy som zmenil názor?“
(str. 164)

Obaja sú vo svojich sympatiách-antipatiách od začiatku otvorení a aj vďaka tomu  je tento príbeh svieži a plynie ľahučko. Oproti prvej časti autorka nechala viac priestoru duševnej intimite hlavných postáv, nie až tak tej sexuálnej (bravó) čomu sa naozaj teším, lebo tým pádom pôsobil na mňa príbeh romantickejšie a zmysluplnejšie. Záver bol naozaj pekný a romantický.

„Vaša zoznamka splnila svoju stránku dohody. Predstavila mi jednu ženu, ktorú by som si vedel predstaviť ako svoju manželku. Prudence Duncanová, vydáte sa za mňa?“ (str. 272)

 Jedine, čo mi na celej „série“ vadí, je že sa sestry Duncanové prezentujú ako nezvyčajne odvážne a empancipované ženy, pretože občas (hlavne Constance, samozrejme) sa chovajú naozaj hlúpo a ide skôr o maniere ako o nejaké pokrokové zmýšľanie. Napriek tomu si určite prečítam aj príbeh tretej sestry Chastity.
HODNOTENIE:  4/5 s ohľadom na žáner
Za poskytnutie recenzného výtlačku by som chcela poďakovať internetovému kníhkupectvu PreŠkoly.sk

Knihu si môžete objednať TU.

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon