streda 5. mája 2021

Tajné svety: Cestovná agentúra (The Strangeworlds Travel Agency), L.D. Lapinski, preklad Martin Štulrajter, IKAR 2021

 
Do tejto knižky som sa púšťala s vedomosťou, že by sa príbeh mal niesť v štýle Harryho Pottera a ide o prvý diel zo série (v angličtine vyšla už aj druhá časť). Našťastie nejde o nejakú nevydarenú kópiu môjho obľúbeného Harryho, ale o veľmi slušný fantasy príbeh pre deti od cca deväť rokov, no aj dospelí milovníci tohto žánru si prídu na svoje. 

„Ehm... nepotrebujete rezervovať lety? Zariaďovať dovolenky?“

 Jonathan sa usmial. „My nie sme taký typ cestovnej agentúry.“

Chlapec sa zamračil, „A čo potom robíte?“

(str. 11)

 

Hlavnou dievčenskou hrdinkou je Felicity Hudsonová, prezývaná Flick, ktorá sa doma väčšinou popri domácich prácach a školských úlohách stará o svojho malého bračeka Fredyho a len veľmi zriedka má čas aj sama pre seba. Má pocit, že vedie veľmi jednotvárny a nudný život a ani to, že sa práve presťahovali z mesta do dediny Malé Dračince jej na tom veľa nepridalo.

Náhodou natrafí na netypickú cestovnú agentúru, kde pracuje mladý chlapec, tínedžer, Jonathan Mercator. Spočiatku neverí, o akom pračudesnom cestovaní jej to tento zvláštny chlapec rozpráva. Aj jeho pohľad na Flick sa však vzápätí zmení, keď Flick náhodne nájde črep z lupy a cezeň zbadá mágiu. Od tej chvíle sa Flickin život začne od základov meniť a do jej dosiaľ nezáživného stereotypného života sa postupne prediera mágia, iné svety multiverza a tajomstvá, o ktorých sa jej ani nesnívalo....

,,Konať čestne vo všetkých rozmanitých svetoch s ohľadom na zákony a zvyky týchto svetov i nášho sveta," odrecitoval (str. 63)

,,Svety netvoria svoju vlastnú mágiu; ona ich iba živí. Mágiu tvorí život." (str. 205)

Veľmi sa mi páči autorkin štýl. Je priamočiary a trefný. Svety vykresľuje niekoľkými charakteristikami, ale nepreháňa to s opismi, čo je podľa mňa v literatúre pre deti veľmi vítané. Je zjavné, že autorka sama v sebe ešte stále skrýva bohatú fantáziu dieťaťa, čo v spojení s jazykovým prejavom dospelej osoby vytvára dokonalé a pritom veľmi svieže a neúnavné vystavanie deja tohto príbehu.

Odhodlanie býva silná zbraň. A keď sa odhodlanie spojí s oprávnenou zúrivosťou a strachom, pomôže uskutočniť nemožné. Matky vďaka nemu dokážu nadvihnúť auto zo svojich detí, športovci vďaka nemu lámu svetové rekordy a Felicity Hudsonová vďaka nemu navždy zmenila podstatu mágie. (str. 314)

Obe postavy, Flick aj Jonathan, mi boli veľmi sympatické, hoci vôbec neoplývali dokonalými vlastnosťami a miešali sa v nich rovnako klady i zápory.


Nemôže opomenúť aj skryté filozofické odkazy na fungovanie toho nášho „obyčajného“ sveta a večné (nazvala by som ich dokonca „DUCHOVNÉ“) pravdy veľmi vkusne zakomponované do fantazijného sveta multiverza. Myslím, že práve tieto podtexty, hlavne pre dospelého čitateľa, zafungujú podobne ako príbeh o najslávnejšom čarodejníkovi všetkých čias – Harrym Potterovi.

 

Veľmi sa teším na druhý diel!

 

MOJE HODNOTENIE: 5/5 s ohľadom na žáner.

               

               

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu



Ak vás titul Tajné svety: Cestovná agentúra zaujal, kúpiť si ho môžete 

TU

Cvakofuč a úlet do krajiny protinožcov, Iveta Kesnerová, pôvodná slovenská tvorba, IKAR 2021, ilustrovala Tatiana Karpová

 
Bláznivá slovenská fantasy „jazda“ v podobe útlej a krásne ilustrovanej knihy pre deti a mládež z pera autorky Ivety Kesnerovej si ma získala už od prvých strán. Presne takto by mala vyzerať knižka pre deti, ktoré zatiaľ až tak veľmi nebaví čítať, aby ich zaujala a zistili, aká skvelá zábava čítanie môže byť. Krátky vtipný dobrodružný príbeh plný vydarených ilustrácií a situačnej komiky. Iveta Kesnerová ma presvedčila, že i na pohľad útla knižka v sebe môže ukrývať skutočne kvalitné spracovanie bez toho, aby na to potrebovala obsažné vykresľovanie postáv a situácií na niekoľkých stranách.


Farfalle s thajskou omáčkou na rukáve, škvrna od bretónskeho šodó na nohaviciach, šľahačka za uchom, bobkový list vo vlasoch, strúhanka v topánkach, mak v zuboch. Keby pracovala v reštaurácii, tak by dosť dobre poslúžila ako živý jedálny lístok. (str. 8)

Napriek značnej fantasy podstate tohto príbehu o cestovaní prostredníctvom jednoduchého CVAKnutia výnimočného fotoaparátu – a si FUČ (CVAKOFUČ :D) je tu aj veľmi pekne reflektované, ako to vyzerá v hlave purbertiakov – samozrejme podané trošku zveličene, ale podstata je veľmi vtipne a podarene vystihnutá.

Netypické pre autorku – ženu je, že do hlavných úloh postavila dvoch vzájomne veľmi odlišných chlapcov (a nie dievča) Filipa a Šimona, ktorých však spájala akási vnútorná inakosť a túžba po dobrodružstve i úspechu. A vo Filipovom prípade aj túžba po peknej babe. 😊



Dožul, upil si z kofoly a odgrgol si tak hlasno, že prehlušil hudbu zo štadiónových reproduktorov. 
Spolužiaci ho plesli po chrbte na znak, že je kanón. (str. 19)   

Pri čítaní som sa neustále usmievala popod nos a náramne som sa bavila na replikách – je tu skutočne nádherné podaná situačná komika a zároveň aj dokreslenie celkovej atmosféry dediny Bretava, kde sa dejú okrem typických úplatkárskych záležitostí u starostu, ohovárania a šikany v škole aj celom pozoruhodné veci – a to nielen cestovanie naprieč zemeguľou vďaka vynálezu Filipovho dedka, ale napríklad ma celkom ohúril aj osud školského údržbára pána Osičku.


Chlapci pochodovali chodbou a vyzerali, akoby nešli vešať dvere ale seba. (str. 35)


Odporúčam hlavne chlapcom, ale aj dievčatám  s dobrodružnou povahou, či tým, ktoré majú rady fantasy príbehy a v rovnakej miere aj všetkým ostatným mamkám, ockom, starším súrodencom, dokonca aj babkám a dedkom, nech sa začítajú do tohto naozaj kvalitného prevedenia príbehu pre deti a mládež, ktoré nemôže nudiť ani dospelého čitateľa. Mňa to bavilo od začiatku až do konca.

,,Zvláštne, ako na teba ten krokodíl pozeral. Taký zlovestný pohľad som videl len u svojej svokry." A tak sa rozchechtal na vlastnom vtipe, až zachrochtal. ,,Akoby ťa poznal a mal s tebou nejaké nevyrovnané účty," pridal ďalší fór, ktorý ho rozosmial ešte viac. (str. 77) 

A nemôžem veru  nespomenúť pavúka Freda - vedľajšiu postavu, ktorý sa tu predstaví ako zanietený divák filmov rôznych žánrov - vysvitne, že zvykne pozerať televíziu inkognito spolu s Filipovou mamou.

Pavúk Fred, ktorý pristál na nádrži s veľkými tubami akvarelových farieb napustenej vodou a napojenej na hasičské hadice, nesúcej názov ,Výrobník dúhy pre Vanessu´, videl podobnú scénu vo westernovom filme Pištoľníci. (str.54)

Pavúk Fred videl podobnú scénu vo filme Zmiznutie (str. 54)

Pavúk Fred, ktorý sa medzitým dostal cez škáru v stene von a na ôsmich  nožičkách uháňal po streche za chlapcami, aby mu nič neušlo, podobnú scénu videl vo filme Vinnetou a Old Shatterhand. (str. 163)


CVAKOFUČ si skutočne musíte prečítať - nasmejete sa do pokuku a skutočne sa pobavíte. :D

BRAVÓ, IVETKA! LEN TAK ĎALEJ!!! 💗👌👍👏

HODNOTENIE 5/5 bez ohľadu na žáner!

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu



Ak vás titul Cvakofuč a úlet do krajiny protinožcov zaujal, kúpiť si ho môžete 

TU

 

Wonders of books Published @ 2014 by Ipietoon